Konvent
Ukrajina
Dokumenty
Pro vedení školy
Kariéra
Data
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Shrnutí 3. odborného panelu projektu IPs Datová politika: "Kariérové poradenství"

V letošním školním roce se bezmála 157 tisíc uchazečů hlásilo na střední školy, z 93 % se jednalo o žáky ze základních škol. Samotný výběr střední školy je nejen výzvou pro žáka, ale často i pro celou jeho rodinu. Jakým směrem se bude dynamicky se proměňující trh práce vyvíjet, lze jen velmi těžko odhadovat. Dnešní mladá generace se připravuje na povolání, která mnohdy ještě ani neexistují. Současně by se měli žáci připravovat i na to, že s největší pravděpodobností budou své povolání za život několikrát měnit. Vědomí tohoto mnohdy nelehkého rozhodování, ke kterému je potřeba přistupovat velmi zodpovědně, s sebou bezpochyby přináší i velkou stresovou zátěž, která může být díky vhodně nastavenému a dostupnému kariérovému poradenství eliminována. Nejen o tom, že vhodně nastavený a dostupný systém kariérového poradenství může mít i další pozitivní dopady, diskutovali experti na tuto problematiku dne 17. 6. 2024 na 3. odborném panelu pořádaném projektem Datově-analytická podpora pro hodnocení a řízení vzdělávací soustavy v ČR (IPs DATA) ve spolupráci s Národním poradenským fórem (NPF).

Úvod

Odborný panel byl již tradičně zahájen vrchním ředitelem sekce informatiky, statistiky a analýz MŠMT Václavem Jelenem, který v úvodu předeslal, že je potřebné problematice kariérového poradenství věnovat větší pozornost. Současně uvedl, že doufá, že odborná debata přispěje ke zlepšení postavení nejen kariérového poradenství ale i kariérových poradců ve vzdělávacím systému a ocenil přítomnost všech odborníků na kariérové poradenství, zástupců krajů, zaměstnavatelů, asociací, neziskových organizací, ředitelů a ředitelek škol, akademiků a dalších aktérů, kteří se zúčastnili odborného panelu pořádaného v konferenčních prostorách NPI ČR.

V úvodní prezentaci pak apelovala Silvie Pýchová z Expertní komory kariérového poradenství a Partnerství pro vzdělávání 2030+ na to, že základním úkolem je vytvoření komplexního systému, který bude dostupný všem skupinám populace v průběhu celého života.  K této oblasti je podle S. Pýchové nutné přistupovat analyticky – řešit, jak poradenské služby vypadají, jak systém kariérových služeb rozvíjet a služby nadresortně koordinovat a jak zjišťovat jejich dostupnost a kvalitu. Přední česká expertka na kariérové poradenství mj. upozornila, že by bylo vhodné posílit aktuálně nedostačující nabídku vzdělávání na vysokých školách. V závěru svého příspěvku pak kladně hodnotila spolupráci projektu IPs DATA s NPF. Poradní orgán dvou ministerstev označila v této oblasti za klíčový.


1. Panelový blok

První panelová diskuse byla zaměřena na roli kariérového a výchovného poradce v kontextu přechodu na střední školu. Z panelové debaty vyplynulo, že je potřeba posílit roli a význam kariérového poradenství a kariérových poradců, zaměřit se na dostupnost poradenství na malých školách a pro skupinu žáků s nižším socioekonomickým statusem, kteří podle Dany Pražákové z ČŠI mají nejmenší představu o budoucím povolání. Panelisté, mezi kterými byl i Michal Černý, ředitel odboru předškolního a základního vzdělávání, a Petr Chaluš z NPI ČR, kladně hodnotili probíhající revizi RVP a doporučovali zabývat se více kvalifikačními požadavky na kariérové poradce a jasným legislativním ukotvením této pozice.


2. Panelový blok

Druhý blok odborného panelu byl zaměřen na prezentaci dat vztahujících se k předškolnímu vzdělávání a na očekávané demografické trendy ve vývoji počtu dětí. V prvním příspěvku vedoucí oddělení analytické podpory a projektových výstupů MŠMT a hlavní projektový manažer projektu Datově-analytická podpora pro hodnocení a řízení vzdělávací soustavy v ČR Stanislav Volčík prezentoval vybraná data vztahující se k dané problematice a připomněl účastníkům, kde lze dostupná data na stránkách MŠMT vyhledat a stahovat (více rozcestník na data MŠMT).


3. Diskusní workshop

Poslední část programu byla věnována diskusnímu workshopu. Účastníci prostřednictvím řízených aktivit debatovali o tom, jaká konkrétní opatření by mohla připravit žáky a žákyně na volbu další vzdělávací dráhy nebo volbu profesní orientace a kdo by se měl na implementaci navrhovaných opatření podílet. Současně diskutující zvažovali, která konkrétní systémová opatření by zavedli, aby došlo ke zlepšení současného systému kariérového poradenství.


Podněty pro sestavení závěrečných doporučení z 3. odborného panelu Kariérové poradenství

Z diskutovaných témat byly identifikovány následující teze pro další práci a tvorbu doporučení:

  1. Je třeba rozlišovat mezi kariérovým vzděláváním a kariérovým poradenstvím.
  2. Kariérové poradenství by mělo být dostupné pro každého žáka po celou dobu jeho vzdělávání.
  3. Vytvoření komplexního systému kariérového poradenství, které bude tzv. nadresortně koordinované.
  4. Na kariérovém vzdělávání by se měl podílet celý pedagogický sbor.
  5. Je potřebné pracovat s tím, že kariérové poradenství má hluboké etické standardy, nakládá s citlivými informacemi a mělo by být záležitostí odborníků.
  6. Legislativně ukotvit pozici kariérového poradenství.
  7. Metodologicky podporovat pedagogické pracovníky, kteří se podílí na kariérovém vzdělávání ve školách.
  8. Zlepšit standardy a odbornost učitelů, kteří se specializující na výuku osobnostní a sociální výchovy a kariérového vzdělávání.
  9. Zjednodušit oborovou soustavu středního vzdělávání.
  10. Podporovat vyšší spolupráci škol a zaměstnavatelů.
  11. Kariérový poradce by měl být orientován proklientsky – měl by být orientovaný na žáky a sloužit výhradně pro jejich potřeby, neměl by mít žádnou jinou roli ani být součástí vedení školy.
  12. Je třeba věnovat pozornost problému předčasných odchodů a systémově zavádět nástroje prevence a intervence v této oblasti.
  13. Prodloužení povinné školní docházky i na střední školu.
  14. Posílit všeobecné vzdělávání na středních školách.
  15. Posílit nedostačující nabídku na vysokých školách v oborech zaměřených na kariérové poradenství.

Na základě výše zmíněných podnětů bude sestaveno doporučení ve spolupráci s Národním poradenským fórem. O výsledné podobě budete informování prostřednictvím edu.cz. Zpráva o spolupráci s NPF bude taktéž zahnuta do 2. čísla newsletteru projektu.


Videozáznam

Záznam z jednání můžete zhlédnout na tomto odkazu nebo přímo v YouTube prohlížeči níže.


Soubory ke stažení

Níže naleznete ke stažení tyto dokumenty: informativní brožuru, kompletní prezentaci a pozvánka s programem.

Brožura

Kompletní prezentace

Pozvánka s programem


Realizace výše zmíněného odborného panelu je financovaná z projektu z projektu „Datově-analytická podpora pro hodnocení a řízení vzdělávací soustavy ČR“ (IPs Datová politika), reg. č. CZ.02.02.XX/00/22_005/0002901.“

Obsah

    Odebírejte novinky o školství
    a vzdělávání srozumitelně a včas
    Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
    cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content