Základy moderní školní infrastruktury: Kde začít

Moderní vzdělávací prostředí vyžaduje nejen kvalitní výuku a pedagogické přístupy, ale také dobře navrženou a spolehlivou školní infrastrukturu pro podporu digitálních technologií. Jak má ale tato moderní školní infrastruktura vypadat? Jak vše zajistit, když máme ve škole tolik povinností a starostí? Jak plánovat, abychom se vyhnuli případným problémům v budoucnosti? Školní digitální infrastruktura je komplexní téma, kterému se ředitel, zřizovatel školy ani ICT koordinátor nevyhne. První ze série článků „Jak na školní infrastrukturu?“ vám vysvětlí základy a poradí vám, čím začít, na co si dávat pozor a v neposlední řadě, kdo vám může poradit.  


Co si prostudovat? 

V roce 2022 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo Standard konektivity škol. Dokument definoval základní technická kritéria cílového stavu školní síťové infrastruktury, tedy jak má moderní školní digitální infrastruktura v 21. století vypadat. Jedná se o krátký dokument plný technických parametrů. Nevěšte tedy hlavu, pokud všem termínům v dokumentu nerozumíte, důležité je vědět, že tento materiál existuje, a pokud se chystáte na zlepšení digitální infrastruktury své školy, předejte materiál technikovi a zeptejte se ho, zda vaše škola splňuje alespoň povinné parametry podle tohoto Standardu konektivity škol. Pokud ano, můžete se zamyslet, jaké doporučené parametry byste ve středně či dlouhodobém horizontu na své škole uvítali. Plány doporučujeme zanést do digitální strategie školy. V opačném případě doporučujeme na zajištění alespoň povinných parametrů plynoucích ze Standardu konektivity škol začít pracovat.  

Tip: Obrátíte-li se na IT guru, pomohou vám zdarma odhalit, zda parametry Standardu konektivity vaše škola splňuje. 

Doporučujeme prostudovat související tři metodické dokumenty, které Standard konektivity škol doplňují. Dokumenty není nutné studovat do detailu, stačí vědět, co obsahují a v případě potřeby pročíst pasáže, které jsou pro vaše potřeby aktuální.  

Dokument blíže vysvětluje problematiku digitální infrastruktury školy, proč je potřeba ji kvalitně a funkčně zajistit a jak to udělat. Dokument je určen pro ředitele, ICT koordinátory, správce IT i zřizovatele.     

Tento dokument je určen pro všechny školy/příjemce, kteří mají prokázat naplnění parametrů uvedených ve Standardu konektivity škol. 

Kybernetická bezpečnost je v dnešní digitální době zásadním hlediskem pro každou instituci, včetně škol. Tento dokument představuje základní principy, postupy a doporučení v oblasti bezpečnosti školní digitální infrastruktury. Je určen především pro IT správce a administrátory, kteří mají za úkol zajistit, aby školní sítě a data byly chráněny před různými online hrozbami a útoky.  

Často se na nás obracíte s dotazem, zda jsou Standard konektivity a výše uvedené metodiky závazné a zda to znamená další požadavky na vás. Standard konektivity má povinnost splňovat projekt financovaný z výzev IROP, jehož cílem je „Zkvalitnění vnitřní konektivity školy, zabezpečení připojení k internetu“ např. 37. výzva IROP – Základní školy – SC 4.1 (ITI) https://irop.gov.cz/cs/vyzvy-2021-2027/vyzvy/37vyzvairop, viz Specifická pravidla výzvy https://irop.gov.cz/getmedia/d81c9304-8bba-4b17-944b-411b8f283dbf/37-vyzva-ZS-ITI-specificka-pravidla.pdf.aspx?ext=.pdf.  

V ostatních případech splňování parametrů Standardu konektivity není povinné. Přesto doporučujeme, abyste jeho naplňování zařadili do digitální strategie své školy. V případě, že chystáte projekt na zlepšení školní infrastruktury financovaný rovněž z IROP, doporučujeme Standard konektivity škol dodržet. 


Jak začít a kdo mi poradí? 

Pokud začínáte od nuly a nevíte, kudy kam, určitě jako první krok doporučujeme provést audit digitální infrastruktury. Inspirací vám může být rozhovor s paní ředitelkou a paní zástupkyní ředitelky ze ZŠ a MŠ JUDr. Josefa Mareše ve Znojmě, které o důležitosti externího auditu hovoří (viz https://www.edu.cz/digitalizujeme/it-sprava/rozhovor-s-evou-hubatkovou-a-martinou-stefanovicovou-reditelkou-a-zastupkyni-reditelky-zs-a-ms-judr-josefa-marese-ve-znojme-kde-je-it-sprava-resena-externi-placenou-sluzbou/). 

V současné době díky Národnímu plánu obnovy funguje síť IT guru. Jedná se o odborníky v oblasti IT, kteří Vám rádi pomohou a zdarma prověří stav digitální infrastruktury vaší školy. Kromě konzultací mohou zdarma provést výše zmíněný audit, který je na parametrech Standardu konektivity škol založen. Vzor výsledku auditu digitální infrastruktury je k dispozici zde: https://revize.edu.cz/files/auditni-zprava-2023-online.pdf, obecné informace o IT guru naleznete na https://www.edu.cz/digitalizujeme/it-guru/. Spolupráce s IT guru pomůže nastartovat či vylepšit vaše strategické plánování v oblasti správy a rozvoje digitální infrastruktury školy. 

Máte-li další dotazy ke Standardu konektivity nebo výše uvedeným metodikám, můžete se obrátit na e-mail digitalizujeme@msmt.cz.  


Mezi další užitečné zdroje informací patří:  

Edukační videa BEZIT: https://www.edu.cz/digitalizujeme/bezpecna-skolni-ict-infrastruktura/ 

KYBcast NPI ČR: https://kybcast.transistor.fm/episodes  

Metodické materiály a inspirativní rozhovory k IT správě ve škole: https://www.edu.cz/digitalizujeme/it-sprava/  


Anna Stočesová Martinková (anna.stocesova@msmt.cz)
vedoucí oddělení podpory digitální vzdělávání, odbor vzdělávací politiky Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Odebírejte novinky o školství
a vzdělávání srozumitelně a včas
Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross
0
Byli bychom rádi za Vaši myšlenku, prosím přidejte komentář, pokud chcete.x
Skip to content